Thursday, January 24, 2008

Bergamo - Milan

Bergamo, Milan’a oldukça yakın küçük bir kale şehri. Kentin merkezinde tepe üzerine kurulmuş bir ortaçağ kalesinin etrafında gelişmiş oldukça etkileyici bir şehir. Hava limanının olması kentin tarihi dokusu burayı her mevsimde ziyaretçilerle doldurduğu söyleniyor. Wikipedia’dan bergamo ile ilgili bilgi için buradan bakılabilir.

Biz de uçağımızdan inip pasaport işlemlerini yaptırdıktan sonra kalacak bir yer bulmak için havalimanından kalkıp şehir merkezine 1 euroya inen otobüslere bindik. Lonely Planet’a göre burada öğrencilerin kaldığı ucuz hosteller olduğunu biliyorduk. Bu arada Bergamoda alınan otobüs biletleri ile belli bir süre sürekli olarak yolculuk yapılabiliyor. Kimse biletleri basıp basmadığınızı da kontrol etmiyor. İlginç. Bir bilet bazen bir saatte bitiyor bazen de 2 gün kullanılabiliyor. Bu da bizim Bergamo ile ilgili çözemediğimiz bir konudur. Otobüs istasyon civarlarında sizi bırakır. Burada hemen dev bir saat kulesi ve ardında kocaman bir kale şehir görür şaşırırsınız. Biz şehrin oldukça dışında 3 katlı bir hostelde konakladık. Geceliği 60 euro (3 kişilik yatak ve kendi banyosu vardı) olan bu hostelde yalnız gidecekler için de 15 eurodan başlayan yatak fiyatları vardı. Bu fiyata kahve ekmek peynir tereyağı ve reçelden oluşan bir kahvaltı da dahil. Fotoğraf kaldığımız hostelin bahçesinden çekildi.

Nuovo Ostello Di Bergamo adlı bu hostel istasyonun yaklaşık 4 km kuzeyinde ve 14 numaralı otobüsle ulaşmak mümkün. Otobüs Largo Porta Nuova’dan kalkıp Viale Giulio Cesare’a doğru stadyumun kuzeyinden Circonvallazione Fariciano’ya kadar bir hattı izliyor. 15/20/46 euroya bu hostelde konaklamak mümkün. Hostelin mimarisi oldukca güzel, balkonda vakit geçirseniz bile diger odalarla bir ilişkiniz olmuyor, birbirlerini görmüyorlar, konaklamak için oldukça da temiz bir yer. Odalardan Bergamo keyfile izlenebilir.

Bergamo’da gidilmesi gereken ilk yer upper town denen kale yerleşmenin olduğu bölge. Buraya kısa bir tren hattıyla ulaşılabiliyor. Hemen trenden iner inmez ilk meydanda güzel pizzaları olan bir restoran var, burada balıklı pizza yenebilir yanında da peroni birası söylenebilir. İtalya’da bize ilginç gelen olaylardan biri de kuşların insanlara çok alışık olduğu, yemeğinizi yerken gelip masadan birkaç lokma çalıp kaçıyorlar. Biz bunu kedi-köpek nüfusunun azlığına bağladık. Bergamoda da iktidar kuşların elinde. Üst şehirde biraz ilerleyince karşınıza güzel bir vadi gelir, bu vadinin tepeleri pek çok bankla insanların dinlenme alanı gibi ve bütün kenti yukarıdan izlemek için çok güzel bir yer. Bunun yanında gezilebilecek pek çok kilise var. Piazza Vecchia dükkanların çevrelediği güzel bir meydan, burada biraz soluklanarak bir kahve molası verilebilir.

Fotograf bahsettigimiz lokanta, istasyonun hemen çıkısında, Antica Hosteria Del Vino Buono.

Bergamo için bir gün ayırmak yeterli, biz de öyle yaptık. Aklımızda hemen Floransa’ya ulaşmak vardı. Milan üzerinden hızlı trenle Floransa’ya ulaşmak için Bergamodaki bir günün ardından yola çıktık.


No comments: